Środowisko wodne pozytywnie wpływa na układ krążeniowo oddechowy, poprawia wytrzymałość. Pływające maluchy mają lepiej rozwinięty układ mięśniowy, lepiej rozwinięte mięśnie oddechowe w wyniku działania ciśnienia hydrostatycznego wody na klatkę piersiową.
Ćwiczenia w wodzie hartują organizm, dzieci są bardziej odporne na infekcje. Zajęcia w wodzie mają działanie relaksujące i rozluźniające, przez co doskonale wpływają na rozwijający się układ nerwowy oraz koordynację.
Woda obniża pobudliwość układu nerwowego i sprawia że dzieci są bardziej spokojne. Wspólne pływanie rodzica z dzieckiem pogłębia więzi emocjonalne, buduje wzajemne zaufanie, daje poczucie bezpieczeństwa.
Program w szkole pływania przewiduje adaptację dzieci, do środowiska wodnego oraz nauczanie swobodnego, elementarnego poruszania się w wodzie przy wykorzystaniu sprzętu wypornościowego, oraz przy bezpośrednim udziale jednego opiekuna. Nauka pływania odbywa się na basenie spełniającym wszelkie wymogi higieniczno-sanitarne. Temperatura wody (32-34 stopni Celsjusza) oraz temperatura powietrza gwarantuje komfort cieplny dla niemowlaków. W szatni przygotowane są miejsca do przebrania maluszków.